כניסת משתמש
  |   
5909*
ייעוץ ורישום:
  

ידידו הטוב של האדם, איך לא, הכלב!

שיתוף פעולה של הקליניקה המשפטית במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט עם עמותת צעדים קטנים מסייע למאות ילדים החולים בניוון שרירים

במדינת ישראל קרוב לחצי מיליון אנשים הם בעלי מוגבלויות. מתוכם כ- 400 ילדים סובלים ממחלת ניוון שרירים, מסוג דושן(Duchenne) ובקר (Becker) שהן מחלות גנטיות הנובעות משינוי בגן של חלבון, החיוני לתפקוד השרירים בגוף. המחלה גורמת לאובדן הדרגתי של כוח השרירים, ככל שהמחלה מתקדמת, רקמת השריר מתדלדלת, דבר המקשה על יכולת תפקוד השריר של הילדים החולים בה.

 

פרויקט "ידידי אמת" נולד מתוך ההכרה כי ככל שהילדים החולים בניוון שרירים, גדלים יותר, כך הם מתחילים מאבדים מהיכולת הפיזית, הבאה לידי ביטוי בפעולות יומיומיות, פשוטות, כמו ללכת לבית הספר, או לפתוח את דלת המקרר. טלי קפלן, מנכ"לית עמותת "צעדים קטנים" פנתה אל הקליניקה לזכויות של אנשים עם צרכים מיוחדים והעלתה את הרעיון לסייע לילדים עם ניוון שרירים מסוג דושן ובקר באמצעות כלבי עזר. הכלבים באמצעות אילוף ייחודי, מסוגלים לסייע לבעליהם לבצע עד כמאה משימות ובכך מאפשרים להם להיות יותר עצמאיים ופחות תלויים בסביבה. הכלב מאומן לסייע במגוון רחב של משימות שאדם רגיל מסוגל לבצע מבלי לחשוב, כמו סיוע בהבאת חפצים, כיבוי והדלקת אור, פתיחה וסגירה של דלתות, הורדת פרטי לבוש, כיסוי הילד במיטה, סיוע במעבר מישיבה לעמידה ועוד עשרות פעולות יומיומיות אחרות.

 

סיועם של הכלבים בפעולות היומיום, עוזר לילדים לשמר את עצמאותם, מעודד ומטפח את הביטחון האישי שלהם. לצורך הפעלת הפרויקט בעמותה היו זקוקים לגוף שילווה אותם מבחינה משפטית. הקליניקה לזכויות אנשים עם צרכים מיוחדים במרכז האקדמי "שערי מדע ומשפט", בניהולה של עו"ד לילך אלון רפל החליטה לקבל את האתגר וללוות משפטית את העמותה בכל התהליכים המשפטיים, התהליכים היו מורכבים ודרשו לא פעם, שינויי חקיקה, תקנות והנחיות של משרדי ממשלה (החינוך, הבריאות, הרווחה והחקלאות ועוד) שנדרשו אליהם, כדי לאפשר לילדים להיכנס למוסדות חינוך,  תחבורה ציבורית, או כניסה לבית חולים ואף מקרה בו נאסר על ילד להיכנס עם כלב העזר שלו אל בית הכנסת, סוגיה שהקליניקה המשפטית הצליחה לפתור רק לאחר פנייה אל משרד הדתות שנדרש לבצע שינוי בתקנות על מנת לאפשר לילד להתפלל בבית הכנסת כשהוא נעזר בכלב.

 

עו"ד איילון מספרת על תהליך הליווי המשפטי ועל רגע מיוחד שנצרב בזכרון: "נדרשנו לתאם ישיבות ודיונים כמעט עם כל משרד ממשלתי מתחומי החינוך, חקלאות, בריאות ודתות בכדי שהילדים יוכלו להגיע למקומות ציבוריים, יחד עם כלבי השירות. אני נזכרת ברגע מרגש באחד הדיונים בכנסת ילד שניסה לסדר את הכיסא ללא הצלחה, כלבת העזר שלו שנראתה ישנה, התעוררה מיד ודחפה את הכיסא וסייעה לו לשבת בנוחות. כמובן שכל הנוכחים התפלאו על היכולת של הכלב לזהות את הצורך ולפעול מידית לטובת הילד".

בהמשך מבהירה עו"ד איילון כי לליווי המשפטי ישנם צדדים נוספים: "אנו בקשר מתמיד עם העמותה וקשובים לצרכים של הילדים ומעניקים ייעוץ משפטי בנושאים נוספים, מול המוסד לביטוח לאומי, מיצוי זכויות ילדים ובעיקר מסייעים לפתור בעיות שעולות מהשטח. עו"ד איילון, בעלת תואר שני במשפטים, התחילה את דרכה בעולם המשפט בתחום דיני העבודה. היא עצמה אימא לילד המתמודד עם מוגבלות ומכירה מקרוב את הצרכים המיוחדים להם זקוקים הילדים. מתוך נגיעתה האישית וההיכרות המעמיקה עם הנושא, היא  החליטה במהלך הקריירה על תפנית והחלה לעסוק בזכויות של ילדים בעלי צרכים מיוחדים. בהמשך היא מסבירה על התועלת הדו צדדית לסיוע שהם מציעים:" צוות הסטודנטים בקליניקה נהנה בשלב מוקדם מאוד, יחסית, מניסיון משפטי בבתי המשפט בהגשת ערער בערכאות המשפטיות, דבר שלא יסולא בפז. ואילו הילדים מקבלים ייעוץ משפטי, מקצועי המעניק להם עזרה רבה בהתמודדות עם המציאות המורכבת."

כיום לאחר שנתיים שהקליניקה המשפטית מלווה את הפרויקט "ידידי אמת" ניתן לומר כי הוא פועל בהצלחה והכלבים מלווים את הילדים בביתם, במוסדות החינוך השונים, כשהילדים מצוידים  בתעודות המתירות להם להגיע כמעט לכל מקום עם כלבי העזר. "כלבים הם לא כל חיינו, אבל הם הופכים את חיינו למלאים" (רוג'ר קאראס)

 

בית הספר למשפטים של המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט נמנה על המוסדות הוותיקים והמוכרים ללימודי משפטים בארץ. החל משנת 1994 הכשיר בית הספר למשפטים, אלפי משפטנים ועורכי דין מובילים, המצויים בכל ענפי המשק, מערכות המשפט והכלכלה, העסקים והאקדמיה. הקליניקות המשפטיות הן הזרוע המרכזית להשגת מטרה זו. במסגרתן הסטודנטים מסייעים לציבור במגוון היבטים כגון: סיוע בתחומי המשפט האזרחי לציבור שמתקשה לממן שכר טרחת עו”ד; סיוע לזוכים וחייבים המתקשים למצות את זכויותיהם במסגרת לשכות ההוצל”פ; סיוע למשפחות שכולות, נכי צה”ל, נפגעי פעולות איבה ואנשים עם צרכים מיוחדים לקבל את הזכויות המשפטיות המגיעות להם; ייצוג נאשמים בפלילים ואסירים שאין להם יכולת לממן ייצוג משפטי; בנוסף, פועלים הסטודנטים בתחומים של יישוב סכסוכים, פעילות למען איכות השלטון, איכות הסביבה ובטיחות בדרכים.

הכתבה התפרסמה במקומון "צמת השרון "